Diş eti iltihabı, farklı mikrop gruplarının diş yüzeyi üzerinde birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Tıp dilinde mikrobiyal dental plak olarak adlandırılan bu durum, gözle görülmeyen bir şekilde de oluşabilir. İyi bir şekilde temizlenmeyen diş ve diş etleri arasında artık maddelerin kalması sonucunda diş etinde iltihap meydana gelir. Diş eti iltihabı, dişleri sağlıklı olan fakat diş etlerinde sorun olan bireylerde de sık görülebilmektedir. Öyle ki dişlerinde çürük olmadığı halde diş etlerinde gevşeklik ve güç kaybı olan bireylerin, dişlerinin çekilmesi sıkça gözlenmektedir. Diş eti iltihaplanmasının bunlar dışında birçok nedeni vardır. Diş temizliğine gerekli özeni göstermemek dışında, şekerli ve karbonhidratlı yiyecek ve içeceklerin sık sık tüketilmesi de diş ve diş etlerine büyük zarar vermektedir. Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler, bakterilerin büyümesini hızlandırarak dişlerde çürük oluşumuna neden olur. Dişlerde meydana gelen bu çürükler, çatlaklar ya da kırıklar arasından hızla ilerleyerek apse oluşumuna neden olur.

Çürüyen ve bakımı ihmal edilen dişler de, diş eti iltihaplanmasına yol açan diğer etkenlerdendir. Enfeksiyon oluşum hızını artıran bu durum ihmal edilmemeli, muhakkak bir hekime muayene olunmalıdır. Diş minesinde meydana gelen kırık ve çatlakların bakımının da ihmal edilmesi, diş eti iltihaplanmasına yol açabilmektedir.

Diş gıcırdatması ve dişleri sıkma gibi alışkanlıkları olan bireyler, yavaş ilerleyen bu süreçte farkında olmadan diş eti iltihabı problemiyle karşı karşıya kalabilirler. Bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler de, diş eti iltihabı sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Diyabet gibi sağlık sorunlarına sahip olan bireylerde güçsüzleşen bağışıklık sistemi, çabucak hasta olmaya neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda iltihap oluşum süreci hız kazanabilmektedir.

Bu durumlar dışında, kişinin öncesinde yaşadığı diş hastalıkları ve yarım kalan tedavileri de diş eti iltihabına neden olabilmektedir. Zayıflayan dolgular, bakterilerin daha kolay geçmesine neden olarak enfeksiyon riski oluşumuna neden olur.

Diş eti iltihabının önlenmesi, alınacak küçük önlemler ile mümkündür. Dişleri günde iki kez fırçalamak, Yemek artıklarını diş ipi kullanarak temizlemek, şekerli yiyeceklerden uzak durmak diş ve diş eti sağlığının korunmasında oldukça etkili yöntemlerdir.